Giyilebilir teknolojiler hayatımıza girdi gireli bir çok kolaylık beraberinde geldi. Artık hayatımızın neredeyse vazgeçilmez unsurları haline gelmeye başlayan bu teknolojilere  bir göz atalım.

Nike FuelBand SE

image[1]

ilk olarak kendi kullandığım üründen bahsetmek istedim. Nike FuelBand adı altında satışa 2010 yılında sunulan ilk versiyonu çok beğenilince 2013 de su geçirmezlik ve pil ömrünün daha uzun olması gibi özelliklerini yenilenerek ikinci versiyonu çıkarılan bu kişisel aktivite bilekliği sayesinde günlük kaç adım attığınızı, kaç kalori yaktığınızı ve saatlik hedeflerinizi tamamladığınızı ölçümlemek mümkün. Kendi dijital led ekranı sayesinde hareket halinde olduğunuz saatler içinde sizi her saat başı hareket etmeye zorlayan FuelBand SE aynı zamanda tam bir spor asistanı diyebiliriz.

FuelBand’ın Nike tarafından geliştirilen kişisel uygulamasını telefonunuza indirmeniz durumunda ise Bluetooth üzerinden iletişime geçerek tüm bilgilerinizi telefonunuz üzerinde de tutmanız mümkün. Aynı zamanda Fuel sistemi ile günlük hedeflerinizi ve görevlerinizi tamamlayabilir bu görevler ile rozetler kazanabilir Dünya üzerindeki diğer FuelBand kullanıcıları ile yarışabilirsiniz. Bunların yanında Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmenizde mümkün.

Sadece Amerika ve İngiltere’de satışı bulunan ürünü biraz araştırmanız durumunda Türkiye’ye getirmiş birilerinden satın alma şansınız olabilir.Bu arada Apple firması Nike’ın FuelBand teknolojini oluşturan ekibi bünyesine kattığı için bu saatin artık yeni versiyonu çıkmayacak.

Buhel Sound Glass

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan güneş gözlükleri biraz daha ileri teknolojilere kavuşmaya başladı. Google Glass ile neredeyse bir çığır açılan gözlük sektöründe üreticiler adeta birbirleri ile yarış halindeler.

buhel3-525x300

Dünyaca ünlü girişim fabrikası olan kickstarter da kendilerini tanıtan gözlük firması Atellani, bu konuda daha giriş seviyesi düşünmüş olacak ki görüşme yapılabilen ve müzik dinlenebilen bir gözlük üretmeye karar vermiş. Tanıtıldığı ilk günden bu yana oldukça ilgi gören Buhel Sound Glass oldukça verimli bir güneş gözlüğü.

Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki spor yaparken kulaklarımızın içinden çıkan kulak içi kulaklıklar oldukça dikkat dağıtıcı. Yine aynı şekilde araç içinde eğer bir multimedya sisteminiz yoksa telefonla konuşmakta çok tehlikeli. İşte bunun gibi bir çok zorluğu tek bir gözlük ile halletmeniz artık çok kolay.

buhel-525x300

Kickstarter‘da istediği rakamı elde etmeyi başaran cihaza sahip olmak için 175 doların üzerinde destek vermek gerek. Gözlüğün piyasaya çıktıktan sonraki fiyatının ise 270 dolar seviyelerinde olacağını düşündüğümüzde elinizi çabuk tutmanın yararlı olacağını söyleyebiliriz.

Enko Spor Ayakkabı

Giyilebilir teknoloji deyince akla hemen saatler gözlükler vb. ürünler gelse de bu konuda uzman olunan bir dal daha var ; Spor Ayakkabılar. Enko bu zamana kadar üretilen en verimli spor ayakkabılar arasında yer alıyor. Özellikle koşu ve yürüyüşe özel ayarlanabilir amortisörü sayesinde yürürken ve spor yaparken enerjinizi daha verimli kullanmanıza imkan tanıyor.

Indiegogo kampanyası ile 290 dolar karşılığından kendine has renkleri ile satın alabileceğiniz ürün özel bir tarza sahip olmak isteyenlerin tercihi olabilir.

Jawbone UP 3

Jawbone firmasının fitness sevenler için ürettiği bilekliği UP 3 piyasada bulunan bir çok üründen daha kaliteli diyebilirim. Fitness bilekliklerinde standart olarak bulunan tüm özelliklere sahip olan ve buna ek olarak uyku takip özelliği bulunan UP 3, yapılan aktiviteyi hafızasında tutarak bu bilgilere ulaşmanızı sağlıyor. FuelBand üzerinde bulunmayan bir kaç özelliği de bulunan Up 3 Bisiklete bindiğinizde bunu algılıyor ve ölçümlerini de buna göre yapıyor.

180 dolar satış fiyatı bulunan ürün günlük kullanımda oldukça şık ve sade bir tasarıma sahip. Üzerinde herhangi bir tuş bulunmayan UP 3 dokunarak kontrol edilebiliyor. Ekran bulunmadığı için bilgiler led ışık aracılığıyla kullanıcıya aktarılıyor. Düşük pil tüketimi olan yapısı sayesinde yedi gün süresince kullanılabiliyor.

Apple iWatch

Gelelim son zamanların en moda olan ürününe. Henüz satışa çıkmamış olsa bile kendinden bu kadar çok söz ettiren başka bir ürün yoktur herhalde. Yüksek pil tüketimine karşın oldukça çok özelliğe sahip olan Apple iWatch bir çok Fitness bilgisini aynında IOS üzerinden telefonunuza, Apple bilgisayarınıza veya Tabletinize tüm verileri gönderebiliyor.

Değiştirilebilir görüntü ve aksesuar seçenekleri sunan Apple iWatch aynı zamanda saat üzerinden telefonla konuşma, mesaj gönderme gibi özelliklere sahip.

2015 yılının Nisan ayında satışa çıkması beklenen ürünün son zamanlarda Apple çalışanları tarafından günlük hayatta test edildiği takipçiler tarafından görüntülenmeye ve Sosyal medya üzerinde oldukça çok konuşulmaya başlandı. 500 TL civarında satışa sunulması beklenen ürünün farklı versiyonları için satış fiyatının henüz ne olacağı belli değil.

Sony SmartBand Talk

Sony’nin geçtiğimiz aylarda görücüye çıkardığı akıllı bilekliği SmartBand Talk sonunda Türkiye’de satışa sunuldu.

1,4″ lik dokunmatik bir ekrana sahip olan SmartBand Talk, Son’nin Lifelog uygulamasıyla ile çalışıyor. Uyku süresi, yürüyüş mesafesi, adım sayısı, nabız gibi verileri kaydeden cihaz, Voice Control ile bileklik üzerinden uygulama kontrolü ve telefonla arama yapabilmeyi mümkün hale getiriyor. Elly’ninde videosunda göreceğiniz üzerine telefon konuşması sırasında oldukça net bir ses çıkış kalitesine de sahip. 3 güne kadar pil ömrü sunan bileklik, ayrıca suya dayanıklı.

Sony SmartBand Talk, Türkiye’de 369 TL’den elektronik marketlerde satışa sunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here