Kim demiş müzeler sadece yetişkinler için diye? Çocuğunuzla yapacak eğlenceli ve eğitici bir aktivite arıyorsanız, müze ziyaretine ne dersiniz? Üstelik 23 Nisan da yaklaşmışken …

İstanbul’daki birçok müze, artık çocuklar için sundukları özel programlarla minik zihinleri keşfetmeye ve öğrenmeye davet ediyor. Çocuğunuz, müzelerde resimden heykele; tasarımdan mimarlığa çok sayıda yaratıcı atölye çalışmasına katılarak, sanatla yakından tanışma fırsatı bulurken; siz de uzun zamandır ertelediğiniz ya da fırsat bulamadığınız için bir türlü gezemediğiniz sergileri görme fırsatı yakalayabilirsiniz. İşte aile dostu müzeler…

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Karaköy’de İstanbul Boğazının kıyısına konumlanmış ilk özel müzedir.Çocuklara özel  çok sayıda seçenek sunan müzenin eğitim programlarının yanı sıra çalışan aileler için haftasonu aile ve çocuklara özel çeşitli çalışma atölyeleri de mevcuttur. Yaş gruplarına göre özel olarak tasarlanan programlarda çocuklar resimle,heykelle,tasarım ve mimari becerilerle tanışıp kendilerini geliştirip bir yandan da eğlenebiliyolar.

Tabi bu programlar kontenjan ile sınırlı olduğundan önceden kayıt gerektirmektedir.

modernsanat

 

Rahmi Koç Müzesi

1994 yılında Haliç kenarına açılan Rahmi Koç Müzesi, kurucusu Rahmi Koç’un çocukluğundan bu yana mekanik  ve  endüstriyel objelere olan merakı üzerine şekillenmiş. Müzede Buharlı otomobillerden, atlı tramvaylara,saltanat vagonlarından savaş uçaklarına her çeşit bilimsel objeleri de görebiliyorsunuz. Araba kolleksiyonu bile tek başına çocuklar için keyifli ve eğlenceli olacak cinsten.Birçok yaş grubuna hitap eden haftasonu aktiviteleri ile bu müzede de karşılaşıyorsunuz:)

araba

 

Veee Tabiki Oyuncak Müzesiii 🙂

 

Çocukların ve hala çocuk kalan (benim gibi) yetişkinlerin en  mutlu olduğu yer belki de burası.

Bu Müze için Sunay Akın’ a çok teşekkür ediyorum . Bu yıl 23 Nisanda 10. yılını tamamlayan Müzede 1700 yıllardan günümüze kadar gelen tüm oyuncak çeşitlerini bu müzede görebilirsiniz..Adeta zaman yolculuğuna çıkmış gibi oluyor insan:) Göztepe’de tarihi bir köşkte yer alan müzede;  1990 yılından başlayarak pek çok ülkede kolleksiyonerlerden , antikacılardan, açık arttırmalardan satın alınarak sergilenen oyuncaklardır.Kitaplarının ve gösterilerinin telif hakları dahi satın alınmıştır. Ayrıca müzede boyama ve origami aktivitelerinin yanı sıra mim gösterileri ve tiyatro gösterileri de gerçekleşmektedir. Kısacası çok keyifli bir gün geçireceğiniz kesin; çocuğunuz etrafa hayran hayran bakarken siz de kendi çocukluğunuza seyahat etmiş olacaksınız;)

SUN00049

 

23 Nisan Yaklaşıyor !!  Neşe Doluyor İnsan 🙂

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here