Kış aylarıyla beraber, hastalıklar iyice artmış durumda. Günlerce yatağa yatıran mikroplar eve bir girdi mi herkesi hasta ediyor. Hastalıklarla başa çıkmanın en iyi yollarından biri bağışıklık sistemini hastalanmadan kuvvetli tutmak. Uzmanlar son yıllarda probiyotiklerin önemine dikkat çekiyor. Sizin için doğal probiyotikleri derledik.

Aralarında Harvard Tıp Fakültesi’nden uzmanların da bulunduğu araştırmacılar ‘iyi’ bakteriyle bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiye dikkat çekiyorlar. İşte probiyotikler sindirim sistemimizde yaşayan iyi bakteriler. Şimdilerde süt mamülleri, içecekler ve birçok gıdanın etiketinde probiyotik eklendiği yazıyor.

Ancak bunların gerçekten etkili olduğuna dair kesin bir veri yok. Eczanelerde satılan probiyotiklere gelince, bu konuda da veriler net değil. Fakat şansımıza doğal yollarla probiyotikleri almamız mümkün. Bunlar için yüzyıllardır sofralarımızdan eksik olmayan fermente gıdalara bakmamız yeterli.

1- Yoğurt

yogurt

Biliyoruz probiyotik denince akla ilk yoğurt geliyor. Bir kap yoğırtta milyarlarca iyi bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Ama özellikle ev yapımı yoğurt probiyotiklerin en bol bulunduğu ürün. Bilhassa dışarıdan aldığınız yoğurtların içinde fruktoz, yapay tatlandırıcılar ve yapay tat vericiler olabilir.

2- Kefir

kefir

Yoğurta çok benzeyen kefir, probiyotikler açısından yoğurttan bile daha zengin. 10 ile 20 farklı çeşit bakteriyi içinde bulunduran kefiri evde yapmak, doğal kefir daneleri bulduğunuz sürece çok kolay. Bazı araştırmalara göre kefir, laktoz problemi yaşayanlara da iyi geliyormuş.

3- Turşu

tursu

Turşu yapmak dünyanın en eski gıda koruma yöntemlerinden biri. Turşulama işleminde sebzeler ve meyveler pişirilmeden korunduğu için, içlerindeki antioksidanlar da olduğu gibi korunmuştur.

Turşular ise fermente edilmiş meyve sebzeler olarak probiyotikler açısından da çok zengindirler. Ancak herşeyde olduğu gibi turşunun da evde ve cam kavanozlarda yapılmışını tercih ve tavsiye ediyoruz.

4- Elma sirkesi

sirke

Son yıllarda çiğ, filtrelenmiş elma sirkesi, sağlıklı yemek severlerin sofralarından eksik etmedikleri gıdalardan biri. Elma sirkesi tam bir probiyotik olmasa da, probiyotiklere yardımcı olan bir maddedenyapılıyor.

Elma sirkesi için kullanılan elmalar fermente olduğundan pektin içeriyor. Pektin ise natürel birprebiyotik karbonhidrat. Elma sirkesinin kolestrolü düşürüp, kandaki insülin seviyesini azaltma gibi bir yararı da var. Ayrıca akşam yatmadan ya da sabah erkenden içilen iki kaşık elma sirkesi vücudun yağ yakmasını hızlandırıyor.

 

Sağlıklı Günler..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here