“Son birkaç senede bire reyonlarda, reklamlarda, youtube videolarında parlayan BB kremleri makyaj BB-cream-çekmecemize almış ve alışmışken bir de CC kremler çıktı” temalı aslında gecikmiş yazıya başlamak isterdi gönül, lakin bir de DD kremler girdi hayatımıza.

Peki ne ola ki  bunlar? Ne işe yarar, faydası nedir, kullanmalı mıyız, ne ihtiyacımız varsa kullanmalıyız, kendimize göre olanı nasıl seçeceğiz, farkları nelerdir anlatmak lazım diye düşündüm.

BB krem “beauty cream”in kısaltması. Hemen hepsi renkli üretiliyor ve cildinize fondöten gibi renk de veriyor. Fakat fondötenler gibi çok fazla renk seçeneği yok. Genelde 2-3 renk olarak bulabiliyorsunuz. Kapatıcı özelliği olmakla beraber, fondöten kadar kapatıcılık beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Ayrıca BB kremlerin 24 saat nemlendirme veya kırışıklıkları giderme vaad edenlerinden, sivilce akne sorunlarınızı çözerim diyene kadar geniş bir seçenek yelpazesi var. Satın alırken bunları da inceleyerek karar vermeniz gerekli. Peki madem fondöten kadar kapatıcılığı yoksa neden alayım derseniz, fondöten gibi zararı olmadığından, günlük hayatınızda kullanma maksatlı faydalı bir eser diyebilirim.

CC krem “correcting cream”in kısaltması. Renk düzenleyici anlamına geliyor. Daha açık anlatmak gerekirse, cildinizdeki renk eşitsizliklerini; lekeleri, izleri, kızarıklıkları gidermeyi, renk tonlarını eşitlemeyi vaad ediyor.

CC krem, BB kremin daha gelişmişi. Daha ince yapıda ve renk eşitsizliklerini giderme konusunda daha iddialı. Özellikle sarı soluk ciltliler ve/veya sivilce akne problemi olanlar için kesinlikle daha ideal. Ten renginde olan cc kremler olduğu gibi, ambalajındayken yeşil, gri gibi renkte iken cildinize sürünce cilde renk veren kremler de var.

  • Her ikisi de nemlendiriyor, lekeleri kapatıyor ve güneşin zararlı ışınlarından koruyor.
  • İkisini de temiz cilde uygulamanız gerekir.
  • Cildiniz çok kuruysa altına nemlendirici uygulamanız gerekecektir. Normal bir cilde sahipseniz bu şart değil ama ürünü daha kolay bir şekilde uygulamak için sürebilirsiniz de.

Farklara gelince BB krem renkli nemlendiricidir, genel kapatıcılığı fazladır, CC kremlerin ise renk eşitsizliklerini gidericiliği daha fazladır. BB krem daha yoğun, CC ise daha likit ve hafiftir.

Gelelim DD kremlere. DD nedir diye araştırdığınızda pek çok şeyin kısaltması olduğu iddia ediliyor 🙂 (dynamic do-all, disguise anddiminish, double defence, dailiy defence, dermatologically defining) DD kremler bir nevi “hepsi birarada” Fakat ben kısaca size şöyle özetleyeyim, bb ve cc kremin karışımı, üzerine anti-aging eklenmişi.

Yok hala kafam karışık diyorsanız, bu tabloyu sizin için yaptım 🙂

farketmez bb cc

Önemli not: Hangisini kullanırsanız kullanın, gece yatmadan önce cildinizi arındırmayı unutmayın ve gece nemlendiricinizi sürmeden yatmayın.

EE krem de çıkmış ama anladığım kadarıyla sadece bir pazarlama stratejisi.

FF’de görüşmek üzere 🙂

1 Yorum

  1. Merhaba,
    Peki ürün markası önerir misiniz DD krem için? Hayvan deneyleri yapmayan ürünleri tercih ediyorum, ona göre bir marka bulunur mu?

    Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here