Web sitelerinde ziyaretçi sayısını arttırmak için izlenebilecek bir kaç adım var. Bu adımların içinde en önemli iki tane adım var ki diğerlerinden pek kıymetli. Birin adım arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek ve ikinci adım tıklama oranını (CTR) arttırmaktır. Bu adımlardan birincisi her zaman en odaklanılan nokta olurken uygulaması oldukça zahmet ve zaman gerektirir. Bununla birlikte planlayıcılar en az odaklanılan ikinci adıma vakit ayırdıklarında birinci adımda kaybettikleri bir çok zamanı ve harcamayı kısa vadede azaltmış olurlar.

Tıklama Oranları CTR Nasıl Arttırılır

 

Peki tıklama oranları (CTR) nasıl arttırılır. İşte bunu yapmak için bir kaç faydalı bilgiyi maddelerle özetlemeye çalışacağım.

CTR Arttırmak İçin Neler Yapılmalı ?

Ücretli Reklamlar (Arma Motoru Reklamları)

Ücretli reklamlar sitenize fazladan ziyaretçi çekebileceğiniz en önemli kanallardan biri. Ancak burada da CTR ları arttırmak için doğru anahtar kelimeleri kullanmak çok önemli. Bu kanalın güzel tarafı dilediğiniz anahtar kelimeyi kullanabiliyor olmanız. Ödemeli bir reklam türü olduğu için bir reklam için farklı anahtar kelimelerini test ederek sizin için en uygun olan anahtar kelimeyi bulabilir ve CTR oranı en iyisi ile devam edebilirsiniz.

CTR Arttırmak İçin Neler Yapılmalı

Organik Kanallardaki Rakipleriniz Neler Yapıyor?

Ücretli reklamları denemeye başlamanız güzel bir haber. Ancak iş burada bitmiyor. Rakiplerinizin de neler yaptığını ve hangi anahtar kelimelere vurgu yaptığını takip etmek çok önemli. Bunun için öncelikle kendinize rakip gördüğünüz web sitelerini inceleyin. Ardından da bu sitelerin hem global hem de bulunduğunuz bölgedeki siteler arasında kaçıncı sırada olduğuna bakın. Ben burada iki farklı site kullanıyorum.

Her ikisinde de sitelerin sıralamaları, en çok kullanılan anahtar kelimeler ile kullanıcıların sonraki ziyaretlerinde gittikleri web siteleri hakkında fikir edinebileceğiniz linkler mevcut. Kısa bir online araştırmayla bile işinize yarayacak birçok bilgiye ulaşabilirsiniz

Nasıl Merak Uyandırırsınız

Kim meraklı değildir ki ? İnsanların  merak edeceği içerikle tıklama oranı arttırabileceğinizi söylemeye gerek bile yok. Merak insana her şeyi yaptırabilir.  “Yazının Devamında Neler Olduğuna İnanamayacaksınız…” şeklinde yazdığım bir metin daha önce almadığım kadar tıklama alınca şok olmuştum.  Bu tür ifadeler ile çok karşılaştığınızı ve herkesin yaptığı bir şeyi yapmak istemediğinizi anlıyorum ama işe yaradığı için mutlaka yapılmaya devam ediyor. Unutmayın ki ilgi çekmek için onları meraklandırmak her zaman işe yarar.

Faydaları Sunun, Özelliği Satın!

Pazarlama işinin en iyi stratejisi ilgili ürünün faydasını sunarak ardından da özelliklerini anlatmaktır. İster içerik yazın isterseniz ürününüze ait bir banner tasarlayın izlemeniz gereken altın nokta budur. Müşterinizin elde edeceği faydaları sunarken ürününüzün ya da hizmetinizin özelliklerini anlatırsanız hem rakiplerinizden farklarınızı ortaya koyabilir hem de hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi başarmış olursunuz. Bu da CTR oranlarını her zaman arttırır.

Örneğin bir ana sayfa banner tasarlayacaksınız. Müşterinize söylemek istediğiniz ilk nokta her zaman satış odaklı düşündüğünüz için Fiyat olacaktır. Bugün iphone 6s veya Nike Air Spor ayakkabıyı ne kadara aldığımdan ziyade benim için ne faydası olacağını söylemek, bu ürünü sizden alırsam faydasının ne olacağını söylemek ve en önemlisi özelliklerini anlatmak ürünü daha detaylı incelemem için en etkili yol olacaktır

Satıların CTR Oranlarına Etkisi Fazladır!

3 Temel CTR Arttırmak İçin Neler Yapılmalı ?”  yazdığımda buradaki bilginizi biraz test etmiş oluyorum. Aslında CTR arttırmak için bir çok yolu bilmenize karşın kendinize neymiş ya bu 3 temel bir bakayım diyerek hemen tıklama aksiyonu alıyorsunuz. Burada kullanımın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Ancak faydasız bir kullanımda söz konusu.

Mesela “50 adımda CTR Nasıl Arttırılır” yazmış olsaydım ve sizin zamanınız kısıtlı olmuş olsaydı 50 adımı sonra okurum diyerek oranı düşürmüş olabilirdim. Ancak 3 Temel dediğimde zamanınız olmasa bile kısa bir gözden geçirmek isteyeceğinizi unutmayın.

 Satışta Kendinizi Diğerlerinden Ayırın

Bir satış teklifinizin olması çok önemlidir. Mesela “Hızlı Gönderi” şeklinde bir teklifiniz varsa satışta rakiplerinizin bir adım önüne geçersiniz. Burada da rakipleri incelemek ve gerçekten verilecek teklifin uygulanabilir olması önemlidir.

Bir pizza firmasının nasıl büyüdüğüne odaklanacak olursak 30 dk siparişinizi teslim ediyoruz teklifi bir çok kişinin hafızasında tek bir markaya odaklanmasını sağlar. İşte bu benzersiz teklifler hem tıklama oranlarınızı arttıracak hem de uzun vadede markanıza değer katacaktır.

Anahtar Kelimelere Dikkat

CTR nasıl arttırılır sorusunu soruyorsanız anahtar kelimeler yani kullanıcıların en sık aradığı ve arayabilme ihtimali yüksek olan kelimelerin tıklama oranlarını arttırdığı bir gerçek. Bu kelimelere webmaster araçları üzerinden yapacağınız küçük bir entegrasyon ile ulaşabildiğiniz gibi site dışında yapacağınız araştırmalarda Noblesamurai gibi araçlar kullanabilirsiniz.

CTR Nasıl Arttırılır

Doğru anahtar kelime seçimlerini Başlıklar, Meta Açıklamaları gibi alanlarda kullanmanızın en büyük faydalarından biri de google’ın bunu kalın bir yazı fontu ile vurguluyor olması.

Örneğin ;  “Nike Air Nasıl Temizlenir” şeklinde bir arama yaptığımda yaptığım arama teriminde ne kadar çok vurgulanmış kelime olsa da aramanın sonucunda en çok tıkladığım link yaptığım aramanın en çok vurgulandığı meta açıklaması oluyor. İşte tam bu noktada tıklayabileceğim ve haliyle benimle aynı aramaları yapan kullanıcıların tıklayacağı bir örneği paylaşıyorum.

Sonuçlar : Tıklama oranlarını arttırmak için bir çok optimizasyon yapılabilir ve daha fazla efor harcayabilirsiniz. Bununla birlikte bahsettiğimiz temel çalışmaların sürekli yapılması sonuca en uygun ve hızlı ulaşmanızı sağlayacak seçenekleri sunacağını unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here