Ev Yapımı Yoğurt

0
430

Ev yapımı yoğurt artık hepimizin olmazsa olmazı olmadı mı? Peki hiç denediniz mi? Deneye deneye kıvamını daha da güzel tutturacağınız, yediğiniz hazır yoğurtları artık beğenmeyeceğiniz yoğurt mayalama tarifimizi sizler için yayınlıyoruz 🙂

IMG_8822

Malzemeler; 

  • 1 kg. süt
  • Tepeleme 1 yemek kaşığı yoğurt (oda sıcaklığında)
  • 1 tutam tuz

Yapılışı;

Sütü mümkünse taze bulursanız eğer tadına doyum olmayacak bir yoğurt elde etmiş olacaksınız.

Öncelikle sütü pişiriyoruz ve kaynamaya başladıktan sonra 15-20 dk kepçe yardımı ile havalandırarak kaynatıyoruz. Daha sonra sütümüzü yoğurdu mayalayacağımız kasemize alıyoruz ki ben toprak kase tavsiye ederim. Biraz soğumasını bekliyoruz. Parmağımızı sütün sıcaklığı için kullanmak zorundayız;) Parmağımız sütün içindeyken 10 sn. sonra sıcaktan etkileniyorsa artık yoğurdumuzu mayalayabiliriz.

Oda sıcaklığındaki yoğurdumuzu kaşık ile eziyoruz, sonra bir kepçe kadar ılık sütümüzü azar azar yoğurdumuza ekleyerek karıştırıyoruz, son olarak bir tutam tuzumuzu maya yapacağımız yoğurdun içine koyuyoruz ve tekrar karıştırıyoruz.

Mayamızı sütümüzün içine yavaşça kenardan dökerek sütümüzü yavaşça karıştırıyoruz. Üstünü kapatmadan 50-60 derece de ısıttığımız fırına (fırın kapalı olacak sadece içi sıcak olması gerekli) koyuyoruz. En az 4 saat bekleterek, yoğurdumuzu buzdolabına koyuyoruz.

Ve ev yapımı yoğurdumuz hazır!

Afiyetle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here