Stil danışmanı nedir, ne demektir, kimdir?

“Kişi veya kurumu oluşturan elementlere özgü bir stilin yaratılması, güçlü görsel bir yeteneğin yanı sıra; sanat ve bilimin ahenkle bir araya getirilmesiyle mümkündür.”

Kıyafet seçimi, modaya uymak günümüzde görünümüne özen gösteren milyonlarca kişinin en büyük sorunlarından bir tanesidir. Sabahları ayna karşısına geçtikten sonra, “Hangi kıyafetle hangisini kombin etmeli?”,” Üzerine nasıl bir makyaj yapmalı?” gibi sorular saatlerce bu kişilerin kafasını kurcalıyor. Son dönemde ortaya çıkan yeni iş kollarından bir tanesi de stil danışmanlığı. Stil danışmanları, bireylerin modaya, zamana, bulunulan mekana / ortama ve toplumsal statülerine göre giyinmelerini / görünmelerini sağlayan kişilere denilmektedir. Stil danışmanlığı yeni yeni popülaritesini arttırmaya başlamış ve görüntüsüne çok önem veren kişilerin sayısının bir hayli fazla olmasından dolayı da ileride daha da popülaritesini arttıracağı düşünülmektedir.

Stil danışmanlığı
Siyah beyaz yirminci yüzyıldan kalma bir fotoğraf. Grafitiler ile dolu bir trende şapkalı bir kadın direğin arkasına saklanmıştır.

Şimdiden çok sayıda kişi bir stil danışmanı olarak adını ülkemizde ve hatta dünyada duyurmaya çalışmaktadır. Peki bu mesleğe yeni merak salmış kişiler için stil danışmanı nasıl olunur, iş tanımı nasıldır, stil danışmanları tam olarak ne iş yaparlar?

Stil danışmanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

  • Dünya standartlarına uygun olarak hazırlanmış olan analiz formlarının yardımı ile danışanlarının yani müşterilerin stilini belirlemek,
  • Stil analizi çerçevesinde, gardırop araştırması yaparak müşterilerinin gardıroplarında hangi kıyafetlerin bulunduğunu, nelerin eksik veya nelerin fazla olduğunu tespit etmek,
  • Müşteri ile birlikte alışverişe çıkarak, stiline uygun eşyaları bünyesine kazandırmak,
  • Müşterinin marka tercihleri, kendi önerileri ve müşterinin bütçesi doğrultusunda uygun mağazalardan gerekli alışverişleri yapmak, gibi stil ve imaj danışmanlarının çeşitli görevleri bulunmaktadır.

 

Stil danışmanı olma şartları nelerdir? Kimler stil danışmanı olabilir?

Stil danışmanlığı yapabilmek için yetkili kurum ve kuruluşlardan bu işin sertifikasını yani belgesini almak yeterli. Ancak gerçek anlamda bu işten para kazanabilmek için bu belge yeterli değildir. Çünkü stil danışmanı olmak isteyen kişiler; kabiliyetli, yaratıcı, karakter analizi yapabilen, modayı yakından takip edebilen, dikkatli kişiler olmak zorundadırlar. Bunlar mesleğin gerektirdiği özelliklerdir. Bu kişisel özelliklere sahip olmayanlar meslekte oldukça zor ilerler. Peki tüm bu anlattıklarımızın akabinde nasıl stil danışmanı olunur?

Stil danışmanı nasıl olunur?

Dünyada çok sayıda stil danışmanlığı belgesi / sertifikası veren kurum ve kuruluş olsa da ülkemizde henüz yaygın bir meslek dalı olmamasından dolayı çok fazla yoktur. Stil danışmanlığı belgesini almak için bu hususta eğitim veren yetkili kurumve kuruluşları araştırmalısınız. Bu hususta çok sayıda özel kuruluş olduğu gibi İSMEK gibi çeşitli belediyelere ait eğitim merkezleri ve kurslardan de bu eğitimi vermeye başlamıştır. Kurslar açıldığı vakit bunları takip ederek, başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kurs yaklaşık 10 günlük bir eğitim süreci ve ardından da 2 haftalık bir ödev sürecine denk gelmektedir. Yani bu kurslara başvuru yapan kişiler 1 ay içerisinde sektörde ihtiyaç duyduğu tüm teknik ve teorik bilgiye sahip olabilirler. Kursta; marka algı ve değerleri, Pazar araştırmasının yapılması, moda eğilimlerinin değerlendirilmesi, koleksiyona şekil veren takvim, model geliştirme, koleksiyon matematiği, ürün sayfalarının hazırlanması gibi çeşitli başlıklar altında eğitim sunulmaktadır.

Stil danışmanı çalışma olanakları, alanlar nasıldır?

Stil danışmanları, büyük mağazalarda veya firmalarda stil danışmanlığı yapabilir, hazır giyim işletmeleri, tasarım ofisleri, giyim sektöründe çalışabilir veya tamamen bireysel olarak kendi adınızı duyurabilirsiniz. Bireysel olarak stil danışmanlığı hizmeti veren çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Ayrıca stil danışmanlığı belgesi alan kişiler kişisel alışveriş danışmanı, renk danışmanı, gardırop danışmanı, imaj danışmanı ve hediye danışmanı gibi alanlarda kendilerine iş bulabilmektedirler.

 

Detaylı Bilgi İçin: moda.suad@stilciyiz.biz

Sevgiler,

Suad Özgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here