Kütahya’dan İstanbul’a, İzmir’den Ankara’ya Türkiye’nin birçok kentinde kaynağı yerin altında olan, toprağın ve bulunduğu coğrafyanın mineralleri ile zenginleşmiş, sıcaklığı 47 dereceye kadar çıkan değerli sular bulunuyor.

Sağlığımız açısından önemli olan bu değerli sular doğanın bize sunduğu bir şifa niteliğinde. Bu nedenledir ki şifalı sulara sahip bu termal tesisler yurtiçi ve yurtdışından birçok turist için bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İlla ki yaşlı olmak gerekmez Kaplıcaları ziyaret etmek için.. Unutmayın insan vücudunu en güzel nötürleyen madde sudur doğada..

İşte şifalı sulara sahip o termal tesisler.

Afyon – Oruçoğlu

Geçmişte “şifalı Frigya” olarak ün kazanan ve yüzyıllardır şifa dağıtan Afyon termal havza, jeolojik yapısı sayesinde mineral bakımında oldukça zengin. Oruçoğlu tesislerindeki termalde romatizma hastalıkları, kronik bel ağrıları tedavi edilebiliyor. Tesisteki suların taşıdığı özellikler sayesinde deri hastalıkları da iyileşebiliyor. Kaplıca sularının kan dolaşımını hızlandırma özelliği sayesinde saç ve cilt görünümüne de parlaklık verdiği belirtiliyor. Aynı zamanda kaplıca, biyolojik hücre yıpranmasını ve yaşlanma hızını yavaşlatarak 7’den 70’e herkese sağlıklı bir yaşam sunuyor. Fiziksel olarak şikayeti olmayanlar için ise burası tam bir rehabilitasyon merkezi.

Afyon

İstanbul – Tuzla

Tuzla Kaplıcaları, 70 dönümlük bir araziye kurulmuş modern bir tesis. Burada, check-up, kür merkezi, akupunktur, içme kürü, inhalasyon kürü, tıbbi masaj hizmetleri veriliyor. Aynı zamanda tesiste perhiz lokantası bulunuyor. Tuzla’daki şifalı sular, 1300’lü yıllardan bu yana hastalıklara deva oluyor.

E5 karayolunun 400 metre güneyinde sahil yolu üzerinde, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 17 km uzaklıkta olan Tuzla Termal Tesisleri kent merkezinden çok uzaklaşmak istemeyenler için ideal bir konumda.

Bursa- Çekirge

Şifalı suyundan içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılabilen Çekirge, Bursa’nın içinde yer alıyor. Vakıfbahçe’den gelen su, banyo kürleri romatizmal sendromlar, ağrılı hastalıklar, damar tıkanıklıkları gibi rahatsızlıklara iyi gelirken içilen su; karaciğer, safra ve gut hastalığına iyi geliyor. Çekirge’de sıcaklığı 45 dereceyi geçen termal suyun kaynağı yukarılara doğru gittikçe, Vakıfbahçe’de görülebilir. Uludağ’ın eteklerine kurulu Çekirge’den çıkan termal suların sıcaklığı ise 47 derecenin üzerinde. Bu sulardan da içme ve banyo kürleri olarak yararlanılabiliyor ve içeriğindeki maden eriyikleri ile gazlar sayesinde çok sayıda hastalığın tedavisi mümkün olabiliyor. Kaplıca alanında bir de Uludağ Üniversitesi’ne ait termal otel bulunuyor. Çevredeki oteller yıl boyunca açık ve odalarda da termal su mevcut.

bhavuzu

 

Kütahya – Tütav

Kütahya’ya 16 km uzaklıktaki Yoncalı’da yer alan tesis, bulunduğu bölge nedeniyle tam bir şifa merkezi. Yüzlerce yıl bir bataklık olarak varlığını sürdüren bölgeden çıkan sıcak suyun, zamanla şifalı olduğu anlaşılmış ve buraya tesisler kurulmaya başlanmış.

Tütav Termal Otel ise Kütahya’nın ilk ve tek kür merkezi. Su sıcaklığının 32-36 derece arasında değiştiği termalde, çamur banyosu, bitki banyosu ve selülit tedavisi çok ilgi görüyor. Tavşanlı Yolu üzerinde 16. km’deki Yoncalı’da yer alan Tütav tesislerinde şifa arayanlar, kan dolaşımlarında artış, psikolojik rahatlama gibi olumlu etkilerle karşılaşacaklar.

Çeşme – Ilıca ve Şifne

Ege’nin en güzel lokasyonlarından biri olan Çeşme, önemli bir kaplıcaya ev sahipliği yapıyor. Çeşme’nin yaklaşık 7 km doğusundaki Ilıcalar’da çamur banyosu yapılabiliyor. Ilıca ve Şifne Kaplıcaları, Çeşme’nin deniz olanaklarını tamamlayan ve Çeşme’yi turizm açısından zenginleştiren doğal kaynaklar arasında. Son senelerde çeşitli modern turistik tesislerin bünyesinde yer alan kaplıca suyu, kış ve bahar aylarında da bölgeyi daha çekici kılıyor.

cesme

Yalova-Termal

Yalova’nın 11 km batısında, ormanlık bir Boğaz içinde yer alan Termal, bulunduğu coğrafyayla da son derece rahatlatıcı.

Termal, Samanlı Dağları’nın en öne çıkan mekanı. Eski adını antik dönemlerin kehanet merkezi Delphi’nin baş rahibesi Pyhtia’dan alan Termal, ilk zamanlar kehanet merkezi olarak kullanılırken 6. yy’dan itibaren Bizans döneminde termal olarak kullanılmaya başlanmış. O tarihten bugüne, yaklaşık 1400 yıldır şifa dağıtan termalin radyo aktivitesi oldukça yüksek ve yeraltı sularında az rastlanan pek çok minerali bulunuyor.

Ankara – Kızılcahamam, Asya

Ankara’ya 74 km, E-5 otoyoluna 500 metre uzaklıkta yer alan Asya Kızılcahamam Kaplıcaları sosyal tesisleriyle Türkiye’nin en büyük termal tatil köyü olarak nitelendiriliyor.

Büyük kaplıca yanında yer alan ve Romalılara ait olduğu düşünülen hamam kalıntılarından dolayı, Kızılcahamam kaplıcalarının tarihinin Roma İmparatorluğu’nun parlak dönemlerine dayandığı düşünülüyor.

Halk arasında da ”Roma Hamamı” olarak bilinen bu eski hamamda iki büyük havuz ve yeraltından çıkan termal suyun dinlendirildiği büyük bir depo mevcut.

Pamukkale- Hierapolis

Ege’de Denizli’nin 20 km kuzeyinde bulunan tarihi ve dünyaca ünlü Hierapolis harabelerinin yanındaki yine dünyaca ünlü Pamukkale Kaplıcaları’ndan içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılabiliyor.

Bölgede bulunan 5 yıldızlı termal konaklama tesisi Spa Hotel Colossae Thermal’de kalsiyum sülfatlı mineralli su, kronik romatizmal hastalıklarda, ortopedik rahatsızlıklarda, nörolojik rehabilitasyonlarda etkili.

pamukkale

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here