Hernekadar Haftasonu Kar geliyor aman dikkat deseler de.. Elbette Baharın gelmesine çok az kaldı Bu da gezelim temiz hava bol güneş alalım (ki bu günlerimiz yakındır…) deme zamanı!

 

Şehrin kalabalığından , koşuşuturmasından sıyrılıp gelin tarihi ,sakin, saklı, eski istanbul havasını hissedebileceğiniz İstanbul’un kıyı semti Karaköy’ün ara sokaklarına dalalım ve sadece Güllüoğlu baklavacısı ve Namlı gurmeden oluşmadığını görelim.. Son zamanlarda çevrenizde belki duymuşsunuzdur iş çıkışı keyifli vakitlerin ; haftasonu gezmelerinin yeni trend mekanı Karaköy Kafelerini. Hangisinden başlasak;

 

Dem

dem-karakoy-mekanlari

Açılışı Çayseverlerin hoşuna gidecek en bilindik mekanla yapmak isterim. Mutlaka duymuşsunuzdur Cafe Dem’i. 60 çay çeşidiyle “Çay Krallığı” ünvanını kazanmayı hak ediyor. Okadar çok çeşit var ki seçmekte zorlanırsanız çalışanlar sizleri damak zevkinize göre yönlendiriyor merak etmeyin:) Mekana ilgi birhayli yüksek oturmak için sıra bekleyebilirsiniz.. Çayın yanında yiyebileceğiniz nefis kokulu kekler de zemin katta pişmekte..Duyduğuma göre bir şubesi de Bebek’te açılmış. Ayrıca evinizde de bu çay keyfine devam ettirebilmeniz adına minik paketlerini satışa çıkarmışlar.. Çayınız minik demlikle birlikte şirin fincanlarla geliyor. Fiyatlara gelince çok korkutucu değil ama popülerliği biraz fiyatları etkiliyor tabii.

 

 

Gakkı

GAKKI2(1)

 

Karaköy’ün en yeni kahvaltı yeri. Küçük mü küçük tatlı mı tatlı bu mekan . Doya doya masada kalmak, her şeyi yediğinizden emin olmak istiyorsanız ucunu göremeyeceğiniz serpme kahvaltısını tavsiye ederiz. Öyle değilse sizi nutella ve çeşitli reçeller ile servis edilen pancake paklar. ‘Hıçın’ ismi verilen börek de menüde hemen gözünüze çarpıyor. “Güne nasıl başlarsan öyle devam eder” der annelerimiz. Güne bi Gakkı’da başlayın deriz ama günün devamını tahmin bile edemeyeceğiz.

Karabatak

Karabatak4

Diğer  Mekanımız Karabatak . Gerçekten Bohem bi havası var. İlginç dekorasyonu popülerliğini arttırıyor.Nefis kahvelerini deneyebilirsiniz.Ortamdaki müzik de gayet zevkli seçilmiş muhabbetinizi bölmeyecek seste keyifli. Asıl bir yaz akşamı arkadaş topluluğu şeklinde gidip mekanın dışındaki banklı masalara oturmak keyif verir bence .İçeri oturacaksanız pek kalabalık gitmenizi tavsiye etmem çünkü masanıza sandalye ekleyemiyorsunuz!! Diyelim 3 kişisiniz  siz otururken bi arkadaşıız aradı ve size katılacağını söyleyip uçup geldi mekana çek bi sandalye otur  olayı olmuyor maalesef..neden peki çünkü dekor bozuluyor!! ..İlginç değil mi:) O yüzden mekanın dış tarafında sıcak bir yaz akşamı banklı bir masasını kapmak iyi olacaktır;)

Bando

karakoye_bando_geldi_h1843

Karaköy’e gidip de kendimizi babamızın evindeymişiz gibi hissettiğimiz yer. Bando’da ismine has her şeyi görmek mümkün. Duvarda asılı bando kıyafetleri, trompetler, vintage Bando grup fotoğrafları… İşini cafe’lerden yapanlar, harıl harıl ders çalışanlar, kahvesi ile kitabının keyfini sürenlerin çok sıklıkla gitti bir yer.  Özellikle herhangi bir fesleğenli sandviçleri patlamaya hazır bir bomba. Eminiz her ısırıkta “ımm, ımmmm”diye sesler çıkarmaktan kendizini alıkoyamayacaksınız.

 

Baltazar

baltazar

Karaköy’ün et ve burger adresi. Tüm burger’lar baharatlar ile taçlandırılmış patates kızartması ile servis ediliyor. Bando’nun hemen çaprazında kalıyor. Her zaman fazla kalabalık, ama iç tasarımına ve burger’ine diyecek bir şey yok.

 

Ben Bukadar popüler mekanları sevmem daha Salaş takılmayı severim derseniz buna da önerilerimiz var tabii;)

sabah yanınıza termosunuzda çayınızı alın iki adet kağıt bardak veya emaye kupa ile gelin Tarihi Galata Simit fırınına, karaköyün ara sokaklarında saklanır kendisi. Mis gibi odun fırınında pişmiş envayi çeşit çıtır simitlerinizi kendiniz seçebiliyorsunuz. Sonra gelin karaköy sahile açın bohçanızı çayınızla götürün çıtır simitleri:)

a8c69025c45feb61

Bitmedi gezdiniz gezdiniz karnınız acıktı e akşam da olmak üzere. Karaköy katlı otopark girişinin tam karşısına denk gelen  sokakta Balıkçı Tufan var. Öyle leziz balık ekmekler yapar ki parmaklarınızı yersiniz. Bir de çok iddalıdır. Tek kılçık çıksın abi paranı geri veririm diyor. bir de ekmeği önden ızgarada bi güzel kızartıyor ki mis gibi turşu suyu ile akıp gidiyor lezzetler..

eecdf78f50a82a05e334696ad4fb5516

Vee kapanışı yapalım; Balık ekmeğin ağırlığını alması için koşun Meşhur  Güllüoğlu Baklavacısına:) Çayla birlikte nefis iki dilim baklava Karaköy Gününüzü Mutlu Bitirmenizi Sağlar.

6a00e54fc1f49d88330133f3763001970b-500wi

 

Lezzetli gezilerinizin artması dileği ile…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here