İstanbul’da tatlı bir kaçamak

Düşünsenize biri size geliyor ve haydi kalk çikolata müzesine gidelim diyor. 7’den 70’e kimsenin hayır diyemeyeceği bir teklif değil mi? Çocuklarla beraber gidilesi bir müze, müze dediğimize bakmayın, çocukların ilk müze gezisi böyle olursa, diğer müzelere de zevkle gideceklerine eminiz 🙂

Pelit-Cikolata-Muzesi

Türkiye’de ünlü bir çikolata markasının eskiden fabrika olarak kullandığı bina artık müze olmuş durumda, yeri İstanbul- Esenyurt’ta,25 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuş. Sadece küçüklere değil çikolatayı seven herkese hitap eden bu müzede gelin neler varmış daha yakından bakalım.

main_bg

cikolata_muzesi_esenyurt

Çikolata Müzesi ile adeta bambaşka bir deneyim yaşanması için yapılmış. Yetkililer tarafından her yaştan çikolata severler için özel olarak tasarlanan müzenin içinde; çikolatadan yapılmış köyler, ünlü isimlerin heykelleri, çikolata çeşmeleri gibi sıra dışı ve bir o kadar da iştah açıcı yapılarla karşılaşacaksınız. Ayrıca müzenin içinde restoran ve cafe de hizmet vermekte. Çikolata çesmesinin yanı sıra şelalesi de var, ayrıca 3D tabloların olduğu bölüm, tam fotoğraf çekilme yeri olmuş. Atatürk heykeli, Hansel& Gratel evi, Nuh’un gemisi, Mevlana Heykeli, Aşık Veysel heykeli ve diğer tüm değerli yapımlar görülmeye değer.

image

Müze içinde gezerken imalat alanının üzerinde cam tüp içinde imalatı izleyebilir ve fabrikaya ait eski üretim malzemelerini de görebilirsiniz. Yine fabrika içinde dolaşırken çocuklara özel hazırlanan küçük mutfaklarda pasta yapımını öğrenmelerini sağlayan bir bölüm kurulmuştur.

Haftanın 7 günü hizmet veren müzeyi, saat 10:00-16:00 arası ziyaret edebilirsiniz. 5 yaş altından ücret alınmıyor.  Giriş yapan misafirlere de çikolata ikramı var.

İyi gezmeler, umarız tavsiyemizi beğenirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here