Tavuk şeklindeki bir binanın içerisinde bulunmak eğlenceli olurdu değil mi? Ya da uzaktan bakıldığında şehrin ortasında parıldayan kocaman bir balık görmek…

Çeşitli hayvanlara olan benzerlikleriyle gördüğünüzde sizi şaşırtıp güldürecek bu binalar eğlenceli bir hayal dünyasına sahip mimar ve heykeltıraşlar tarafından inşa edilmiş. Pritzker ödüllü Frank Gehry gibi ciddi bir mimar bile inşa ettiği bina planı içine hayvansı bir motifi enjekte etmiş ve hayvanlardan ilham almıştır.

İşte bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde inşa edilmiş, hayvanlara olan benzerlikleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatarak yüzlerinde gülümsemeye neden olan o binalar!

Vıla Olımpıca, Barselona

52 metre uzunluğundaki ‘’altın balık’’ Barcelona sahilinin en iyi bilinen ve en çarpıcı görüntülerinden biridir. Bu altın renkli paslanmaz çelik yüzey, Akdeniz güneşi altında parlar ve güneşin açısı ve mevcut hava koşullarına bağlı olarak görünümünü değiştirir.

Prag’daki dans eden ev  gibi birçok ilginç ve farklı mimari yapının yaratıcısı olan ünlü mimar Frank O. Gehry tarafından 1992 yaz olimpiyatları için inşa edilen olimpiyat köyünün bir parçasıdır.

Katalanca Peix olarak bilinen Altın renkli çelik yapı, kentin en yüksek binalarından biri olan Hotel Arts’ın ticari alanı için bir gölgelik olarak hizmet vermektedir.

vila_olimpica_fish

Gözlem Kulesi, Windsor

Montreal’e iki saat uzaklıkta bulunan Quebec eyaletinin Windsor kasabasında bulunan bir cazibe noktası. Yerel sanatçı Josée Perreault tarafından yere uzanmış bir inek şeklinde olan yapı bir gözlem kulesi olarak tasarlanmış. Yol kenarından geçerken gözü bu ilginç yapıya takılan insanlar arabalarını durduruyor ve ineğin sırtına çıkıp fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyorlar.

windsor_montreal_inek

Fil Kulesi, Bangkok

Güneydoğu Asya’da beyaz filler, kutsal olarak kabul edilmekteydi. Bugün hala Tayland ’ın kimi bölgelerinde Beyaz fil sahibi olmak iktidar sahibi olmanın bir işareti olarak kabul edilir. Fillere karşı gelişmiş olan bu saygı ifadesi Tayland’ın mimari yapısına da yansımış durumda. Fil kulesi bunun en açık göstergesi.

Bangkok’un en ünlü manzaralarından biri olan fil kulesi adından da anlaşılacağı gibi bir file benzer.32 katlı kompleks, Tayland’ın ticaret bölgesinin bir parçasıdır. İki ofis kulesi ve lüks konutlardan oluşmaktadır.

bangkok_elephant_built

Dev Koala, Dadswells Bridge

En sevimli hayvanlardan biri olan koalalar Avustralya kültürünün adeta bir parçası. Ülkenin turizm endüstrisi için de önemli bir yeri olan koalalar karşı olan ilgi ülkenin çeşitli yapılarında da kendisini göstermekte.

Victoria şehrinin Dadswells Bridge kasabasında bulunan Dev Koala kompleksi Avustralya’nın azalan koala nüfusuna karşı insanları bilinçlendirmek için inşa edilen bir yapı. İçerisinde koalalar hakkında çeşitli hediyelik eşyaların ve bilgilendirici kaynakların bulunduğu bu yapı heykeltıraş Ben Van Zetten tarafından inşa edilmiş. Çelik bir çerçeve üzerine bronzdan yapılan bu keseli koala 14 metre boyunda 12 ton ağırlığındadır.

koala_dadswells

Church by the Sea, Florida 

Amerika’da  Florida eyaletinin Madeira Beach kasabasında yer alan bu sevimli bina görenleri gülümsetiyor. Tavuk şeklindeki bu binanın tepesinde ibibik yerine kocaman bir haç bulunuyor. Çünkü burası bir kilise. Takma adı ‘’tavuk kilisesi’’ olan yapı 1940’lı yıllarda inşa edilmiş. Aslında kilise özellikle tavuk şeklinde inşa edilmemiş. Yapımı tamamlandıktan sonra kazara bir şekilde tavuğa benzeyen bir bina yarattıklarını fark etmişler.

Sadece kasabadan değil diğer bölgelerden gelen yüzlerce çift düğün törenlerini burada yaparak evliliğe ilk adımlarını esprili bir şekilde atıyorlar. Tavuk kilisesinde yapılan Paskalya törenlerinin ise oldukça keyifli geçtiğini tahmin edebilirsiniz. Boyanan paskalya yumurtalarını tavuğun içerisinde tokuşturmak ziyaretçilere oldukça keyifli anlar yaşatıyor olmalı.

tavuk

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here