Sayfa Görüntülenme Sayısı Arttırma

SEO ile uğraşmak demek aslında sitede geçirilen süre, ortalama sayfa görüntülenme sayısı ve siteniz ile kullanıcının etkileşiminden geçer. En çok sorulan sorular arasında yer alan Sayfa Görüntülenme Sayısı Arttırma konusunda neler yapabilirizin cevabını düşünürken basit bir uygulama yaptım.

Google arama sonucunda yönlendirdiği ziyaretçilerinizin sayfalarınızı ne kadar gezdiğini ve sayfada geçirdikleri süreleri takip ederek kendi robotlarının haricinde kullanıcılarınızın içeriğinize ne kadar önem verdiğini ve içeriğinizin ne kadar değerli olduğuna bakarak size bir kalite puanı verir ve puanınız yükseldikçe size daha fazla kullanıcı gönderir.

Tam bu noktada kullanıcılarınızı rahatsız etmeden iniş (giriş sayfaları) sayfalarına ziyaretçilerinizin ilgilenebileceği içerikler göstererek hem bounce (hemen ayrılma) hem de sitenizin sayfa gezme sayılarını arttıracaktır.

Tamamda bunu nasıl yapacağız?

Bunu yapmak için çok basit iki yöntemden bahsedeceğim. Ama uygulamaya geçmeden önce sitenizde bilmeniz gereken metrikler var.

sayfa gezinme sayısı arttırma

Google Analytics verilerinden faydalanarak kullanıcılarınızın davranışlarını değerlendirmenizi istiyorum öncelikle. Ziyaretçilerinizin ortalama davranışlara bakmak burada yetersiz kalacaktır. Bunun nedeni ortalama içinde 1 sayfa gezen kullanıcılarınız ile 20 sayfa gezen kullanıcılarınızın tüm verileri yer alır ve siz ortalamayı yükseltmeye çalıştığınız için ortalamanın altında kalan kullanıcılarınız ile üstünde kalan kullanıcılarınızın verisini birlikte almaya çalışırsınız.

Bu durumda kendimize bir hedef belirlemek önemlidir. Örneğin ortalama sayfa gezme 3.5 sayfa olan bir site için hedef olarak 5 sayfa vererek işe başlamakta fayda var. Burada hedefimiz kullanıcılara 1.5 sayfa daha fazla gezdirmek olacak. Sitenizin verilerine göre siz bu sayıyı kendinize göre yorumlayabilirsiniz.

Bu hedefleme içine kimler giriyor ?

  • 1 sayfa gezip ilk Bounce edenler
  • 2 sayfa gezip Exit edenler
  • 3 sayfa gezip Exit edenler

Öncelikli kitlemiz 1 sayfa gezip Exit edenler olacak. Bu kitle genelde toplamın %40 lık kısmını oluşturur. ( En sevimsiz kitle olarak tabir ediyorum burada insanları) Bu kitle genelde aradıkları konu hakkında tüketim canavarı olarakta tanımlanır.
Tüketim canavarları meraklı bir kitledir. Aradıkları ne olursa olsun farklı bir konuda ilgilerini çeken yeni bir içerik varsa hemen bu konuda da tüketim çılgınlığı yaparlar. En sevmedikleri detay ise siteye geldikleri anda onları karşılayan Pop-Up ve bildirimlerdir. Bu kitleyi rahatsız etmekten çekinmenizi tavsiye ediyorum.

Nasıl dikkatlerini çekeceksiniz?

Tüketim canavarları için okudukları yazının belli bir bölümünde dikkatleri çekmek onların ilgisini kazanır. Bu durumda Kulakçıklı Bildirim ekranlarını kullanabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler :

  • Kitleyi belirlemek (Tüketim canavarları) :  Yeni ve google dan gelen ziyaretçi olarak hedeflenebilir.
  • İniş sayfası veya açılış sayfası : Google dan içerik okumaya yazılarınızdan başlayan (yani ana sayfadan gelmeyen kullanıcı) yazının içerisinde 400px scroll yapmışsa şeklinde kural belirleyebilirsiniz. 400px oldukça sık kullanılan bir gösterim parametresidir.
  • En popüler içerik belirlemek : Analytics üzerinde en çok okunan içeriklerinizi seçin ve güzel bir başlık ve dikkat çekici bir detay yazın. Örn : Bunu görenler bir kez daha bakmadan edemediler | Detay : Geçtiğimiz hafta öyle bir olay meydana geldi ki görenler iki defa bakıp hayrete düştü!

    Biliyorum böyle içerikler baygınlık verdi diyebilirsiniz ancak özellikle ülkemizde en çok okunan haberler böyle gösteriliyor ve insanlar buna basmadan edemiyorlar.

Sonuç :
Tüketim canavarları için bounce oranlarınızın 3 gün içinde %70 oranında azaldığını gözlemleye başlayacaksınız.

Tavsiye :
İçeriği manuel olarak uyguladığınız için haftada bir kez değişiklik yapmanızı öneriyorum. Eğer sayfanızda yazılarınızın en altında bulunan bir tavsiye modülü varsa kulakçığın içine otomatik parametreler ile yazılarınızı gösterecek başka alternatif oluşturabilirsiniz.

Ugulama Sonası Görüntü ve ilgisini çektiğim kullanıcıların sayfada davranış rakamlarını paylaşıyorum

Aşağıdaki rakamlardan göreceğiniz üzere yukarıdaki hedeflemeye 3 gün içinde dahil olan segment içinde 273 kişilik bir grup bulunuyor. Bu gruptan ilgisini çekebildiğim 13 kişi var ve bu 13 kişi %4.8 lik bir tıklama oranı ile sitede 2.19 ile sayfa tüketimi yapan sayfa görüntülemeyi 5.38 e çıkararak sitenin ortalama bir oturumda sayfa gezme oranını arttırmaya ve 5:30 saniyelik sitede kalma süresi ile sitede kalma süresini uzatıyorlar.

oneriler

session

Bu yazımda size Sayfa Görüntülenme Sayısı Arttırma konusunda bir kaç küçük detay vermeye çalıştım. Bu birinci yöntemdi. Bunu uyguladıktan sonra lütfen sonuçlarınızı bizimle yorum olarak paylaşın. İkinci öneriyide uyguladıktan sonra sonuçları ile birlikte yeni bir yazı olarak paylaşacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here