IMG_7735Pembe minibüs falan hikaye?!  Çözüm değil bunlar? Hem ne değişecek son yolcu öyle düşünceli bir erkek olduktan sonra?

Ataerkil toplumun geri kalmış yüzü bu, o erkekleri de analar doğurup, büyütüyor, yetiştiriyor. Ama onlar babalarını görüp çapkınlığı, skor yarışını örnek alıyor, milli olmayı ne zaman yaptıklarını yarıştırıp analarına bile karşı geliyor, asileşiyorlar.
Özgecan’ın hikayesinden beri geceleri uyuyamıyorum hemen. Kızım aklıma geliyor, nasıl koruyacağım, ne kadar koruyabileceğim diye düşünmeye kadar gidiyor düşüncelerim. #sendeanlat a yazacak bir şeyim olmadığına şükrediyorum ama kızımın geleceğinden şüphe duyuyorum. Onu inciten birisi olmasından korkuyor, Özgecan’ ın ailesine sabır vermesi için Allah’a dua ediyorum.
Gerçekten insanlık dışı hikayeler var, yazıklar olsun beyni sadece ona çalışanlara, o işi yapınca adam olduğunu ya da olacağını sananlara.
Çünkü bir gün sizin kızınız da olabilir
Düşünsenize bi, annecim diye bağırmış mıdır?
Allah’ım nolur kurtar beni diye yalvarmış mıdır?
20 yaşında bir evlat tek suçu eve gitmeye çalışmak. 
Bu iletiyi okuduğumda resmen elektrik çarpmışa döndüm, vücudumda bütün hücrelerim iğne olup battı, gözlerimden yaşlar boşaldı.
Azınlıkta olduğum için şükürler olsun, ama Türkiye de her yerde ‘kadın yaaa’ mantığı kalkmadan düzelemeyeceğiz. Psikolojik baskı üstümüzde inanılmaz derecede var, araba sürerken, çivi çakarken, televizyonda seçtiğimiz program yüzünden bile aşağılanmalar yaşıyoruz. Ki iş yerlerindekileri saymıyorum bile.
Mühim olan zihniyetimizi değiştirmemiz ve bunu yetişen nesile güzel aşılamamız. Kız- erkek çocuk farketmeden. Uzmanlar bunun için bizlere yol gösterip, eğitici programlar yapmalı.
Lütfen bu konuda duyarlı olalım, hepimiz. Lütfen bir şeyler yapalım, oturduğumuz yerden yazmak yerine, siyah giymek yerine daha aktif bir hareket başlatalım.
  • Mesela; Eskişehir başta olmak üzere bazı dolmuş şoförleri, minibüslerine yazılar yazmışlar. İnsanın içni biraz olsun rahatlatan, iyi ki hala böyle insanlar var dedirten cinsten.

IMG_7754IMG_7756IMG_7755

  •  Ve birde twitter kullanıcılarından biri olan @yazargecerim in başlattığı başka bir kampanya var, #sendeanlat etiketi ile başınızdan geçen olayı dilerseniz mail olarak gönderebiliyor ve psikolojik danışman sayesinde psikoljik destek alabiliyorsunuz. mail adresi susmasendeanlat@gmail.com web adresi ise; www.susmasendeanlat.tumblr.com

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here