Uzun zamandır peşinde koştuğum katliam yeri. Poveglia Adası!

Öncelikle belirtmeliyim ki çok fazla Türkçe kaynak bulunmamasının sebebi adaya girişin yasak olması! Çünkü adanın her yerinde halen ceset parçalarına rastlıyorsunuz. Bu ölüm adasının hikayesi ve şimdiki durumu gerçekten tartışmaya müsait.

Poveglia Adası
Hem karantina hem akıl hastanesi!
1793 – 1814 yılları arasında Avrupa’daki büyük veba salgınından nasibini alan yaklaşık 160 bin kişi, Kuzey Italya Venedik Lagünü’nde bulunan Poveglia Adası’nda karantinaya alındı. Karantinaya alınan insanların toplu mezarlarının halen bulunduğu ada, Veba Adası olarak da biliniyor. Gemilerle adaya götürülüp terkedilmiş binlerce insan, kadın, genç, çocuk demeden toplu şekilde büyük bir ateş ile acımasızca yakılarak can veriyor. Adayı ölüm adası haline getiren ise, daha sonraki yıllarda da bulaşıcı hastalıklara yakalanan insanların buraya getirilerek toplu şekilde yakılma işlemlerinin devam etmesi.

Poveglia Adası
Binlerce insanın acımasızca yakılarak öldürüldüğü bu ada 1922 yılında bir akıl hastanesine dönüşüyor!
Açıklamalara göre, akıl hastası bir doktorun tüm akıl hastalarına “tedavi” adı altında yaptığı işkence tadındaki deneyler, adanın namına nam katıyor. Deneyleri ile birçok insanın ölmesine sebep olan doktor, hastalar üzerinde lobotomi gibi türlü türlü deneyleri adada bulunan çan kulesinde yapıyor. Yıllarca bu hasta işlemlerine devam eden doktor, bir gün çan kulesinden düşüyor. Ancak onu öldüren şeyin çan kulesinden düşmek değil; düştükten sonra toprak içerisinden çıkan sisin olduğu söylentileri de araştırmalar arasında. Ancak hasta doktorun cesedi yanıklar içerisinde!

Poveglia Adası
Şimdilerde hiçbir Venedik’li balıkçı bu adaya yakın bir yerde balık tutmayı tercih etmiyor. Sebebi ise çok açık. Issız ve kimsenin gitmeye cesaret edemediği adada halen cesetlerin ortalıkta olması. Bunlara ek olarak her yaklaşanın şahit olduğunu söylediği, belki efsanevi, garip olaylar! Artık turizme açılan Poveglia adası, yalnızca gemiler ile turistlerin uzaktan ziyaretine ev sahipliği yapabiliyor. Yaklaştıkça ilk görülen şey meşhur çan kulesi. Evet söylentilere göre çan sesleri halen geliyor. Ancak garip olan, kulenin içinde çan olmaması!

Poveglia Adası

Bu yazıyı okuduktan sonra, birçoğunuzun Poveglia adası hakkında araştırma yapacağından eminim. Araştırmanızı etkin hale getirmek için Büyük Avrupa Vebası’nı konu alan, döküman niteliğindeki kitapları göz ardı etmemenizi öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here