Apple WWDC 2016’da tanıttığı en kişisel cihazı, Apple Watch’un yazılımının en yeni sürümü olan watchOS 3‘ün final sürümünü herkese açık 13 Eylül de yayınladı. Şirketin “Daha Fazlası. Daha Hızlısı.” olarak tanımladığı watchOS 3’e dair tüm yeni özellikleri bu yazımızda bir araya getirdik.

7 Eylül’de gerçekleştirilen Apple özel etkinliğinde tanıtılan yeni nesil, Apple Watch Series 2 için de özel geliştirmeleri duyuran şirketin yine 7 Eylül’de geliştiriciler için watchOS 3 GM sürümünü yayınladığını hatırlatalım.

13 Haziran’dan bu yana şimdiye kadar 6 geliştirici beta sürümü ile gelişimini sürdüren watchOS 3 beraberinde pek çok yeniliği ve geliştirmeleri getiriyor. Ancak Apple’ın yeni özelliklerden öte özellikle kullanılabilirlik ve performansa odaklı bir çalışma yaptığını belirtebiliriz.

watchOS 3 Güncellemesinin Boyutu 500 MB. Bu güncellemeyi bağlı olan bir iphone cihazınız ile yapabiliyorsunuz. Wifi üzerinden veya 3G ile indirdiğiniz güncelleme dosyaları watch’a bluetooth ile aktararak güncellemeyi yapabilirsiniz. Dikkat! Güncellemeyi yaparken Watch cihazının %50 pil seviyesinin üzerinde olması ve şarja takılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde yükleme gerçekleşemiyor.

watchos-3-apple-watch

watchOS 3 Uyumlu Cihazlar

 1. Apple Watch Series 1 (İlk nesil Apple Watch’lar)
 2. Apple Watch Series 2 (Henüz satışa çıkmadı)

 

watchOS 3 ile Gelen Yeni Özellikler

Performans ve Arayüz

watchOS 3 ile sevdiğiniz uygulamara daha hızlı erişebiliyorsunuz. Uygulamalar şimdi, güncellenmiş bilgilerle anında açılıyor ve böylece her an kullanıma hazır oluyor. Yan düğmeye tıklayarak Dock’u açıp istediğiniz uygulamaya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ve saat kadranını yukarı doğru kaydırdığınızda, en çok kullandığınız ayarlara erişmek için Denetim Merkezi’ni görebiliyorsunuz.

 • aslına bakarsanız bu özellikler hali hazırda var. Ancak performansa baktığımda gayet akıcı olmaya başladığını görüyorum.

Yeni Saat Kadranları

watchOS 3 ile yeni saat kadranlarına merhaba diyeceksiniz. Kadranlar arasından istediğinizi seçin ve kullanışlı pek çok uygulamayla onları özelleştirin. Üstelik şimdi kadranlar arasında hızla geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece, o anda bulunduğunuz ortama en uygun kadran her zaman elinizin altında oluyor. Modüler kadranı ve en sevdiğiniz uygulamaları seçerek güne başlayın. Sonra da spor salonuna giderken kolayca Aktivite kadranına geçiş yapın.

 • Bu açıklama için fikrim bir önceki ile aynı olacak. Zaten hali hazırda bir çok kadran ve özelleştirme yapabiliyorduk. Buna ek olarak yeni kadranların gelmesi oldukça iyi olmuş. Henüz tam benim zevkime göre bir kadran olmasada Iphone üzerindeki uygulama ile tüm kadranları indirebileceğimiz bir ekranın gelmesi güzel olmuş.

Aktivite Paylaşımı

Aktivite halkalarınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşarak motive olun. İlk kimin üç halkayı birden tamamlayabileceğini görmek için yarışın. Veya antrenörünüzün günlük ilerleme durumunuza göz atmasını sağlayın. Arkadaşlarınız antrenmanlarını bitirdiklerinde veya hedeflerine ulaştıklarında bildirimler alın. Sonra da Mesajlar’ı kullanarak onlara destek verin veya biraz takılın. Digital Touch’ı kullanarak kalp atışınızı bile gönderebilirsiniz.

 • Bu paylaşım işi güzel olmuş. Ancak her zamanki gibi yine sadece Apple Watch kullanan kullanıcılar ile paylaşabiliyor olmanız kötü. Etrafta ne yazık ki çok fazla kullanıcı olmadığ için bu tür uygulamalar biraz atıl kalıyor diyebilirim.

Tekerlekli Sandalyede Kullanım

Hepimiz fitness durumumuzu takip edebilmeliyiz. Bu nedenle Aktivite uygulamasını tekerlekli sandalyedeki kullanıcılar için optimize edilmiş bir detay sunuyor. Farklı hızlar ve zeminler için farklı itme tekniklerini dikkate alınmış. Ayrıca, tekerlekli sandalyedeki kullanıcılara özel iki antrenman programı ve Sürüş Zamanı bildirimi eklenmiş.

 • Bu güzel bir özellik olmuş. Bu uygulama geliştiricilerin dikkate aldığı noktadan çıkarak şunu ekleyebilirim. Engel tanımamak adına yapılan bu geliştirme sizi Fitness salonlarında kullandığınız, kürek çekme, ağırlık itme gibi fonksiyonlar içinde kullanabileceğiniz güzel bir özellik olarak sunulabilir. Tabi üretimin asıl nedeni için tebrik etmek lazım.

Antrenman Uygulaması

Mesafe, tempo, aktif kaloriler, kalp atış hızı ve geçen süre dahil, beş adede kadar antrenman ölçümünü şimdi ekranı kaydırmak zorunda kalmadan aynı anda görebilirsiniz. Sizin için en önemli ölçümü öne çıkarabilir, bölümleri işaretleyebilir ve antrenmanlara Pilates ve Boks gibi etiketler ekleyebilirsiniz. Üstelik Apple Watch’unuz, bir koşu sırasında trafik ışıkları gibi kısa beklemelerde otomatik olarak durur ve sonra kaldığı yerden devam eder.

 • Bu detayların eklenmiş olması oldukça önemliydi. Fitness sırasında özellikle dinlenmelerde ve su molalarında zamanın aktif olarak geçmeye devam etmesi yaptığınız koşu veya spor aksiyonunun süresini hesaplamakta oldukça verimsiz oluyordu. Bu özellikle hareketinizin bittiği noktalarda sürelerinde duruyor olması güzel bir özellik olmuş.

Nefes Uygulaması

Nefes uygulaması, günlük stresinizle daha iyi başa çıkmanıza veya biraz sakinleşmenize yardımcı olmak amacıyla sizi birkaç kez derin nefes almaya yönlendirir. İstediğiniz zaman başlatın ve bırakın büyüleyici animasyonlar ve hafif dokunuşlar odaklanmanıza yardımcı olsun. Egzersiziniz bittiğinde kalp atış hızınızı görebilir ve her gün düzenli kullanmak için Nefes Alma Zamanı anımsatıcıları ayarlayabilirsiniz.

 • Geçen gün okuduğum bir kitapta nefes almanın ne kadar önemli olduğunu keşfettim. Buna ek olarak bu özelliğin artık bir hatırlatıcı ile saatte olması inanılmaz mutluluk verici. En önemli nedeni ise nefesi doğru alıp vermeyi öğrendiğinizde ve günde bunu 5dk doğru yaptığınızda ciğerlerinizde bulunan tüm toksinleri nefesiniz ile rahatça dışarı atabiliyor hatta güzel güzel karın kaslarınızı durduğunuz yerde çalıştırabiliryorsunuz.

Mesajlar

Havai fişekler patlatın. Çıkartma yapıştırın. Görünmez mürekkeple bir sırrınızı paylaşın. Hatta kendi el yazınızla bir cevap yazın. Daha büyük emojiler, çizimler, dokunuşlar ve kalp atış hızınız dahil tüm seçenekleriniz şimdi aynı yerde. Böylece, mesajları daha önce hiç olmadığı kadar hızlı gönderebilir ve cevaplayabilirsiniz.

 • Mesajlar uygulaması beklediğim kadar geliştirilmemiş. Bu konuda açıkçası wapp dan bir geliştirme bekliyorum. Özellikle hazır cevapları düzenleyebilmek çok önemli. Birinden mesaj geldiğinde “Tamam!” şeklinde gönderdiğim bir mesaja genelde karşılık “Bana trip mi atıyorsun” oluyor. Sadece sonundaki “!” işaretinden kaynaklı bu durumu düzeltebilmeyi umuyorum.

Evinizi Kumanda Edin

HomeKit uyumlu tüm aygıtlarınızı saatinizden yönetmek için Ev uygulamasını kullanın. Bir dokunuşla aydınlatmayı ayarlayın, kapıda kimin beklediğini görün veya termostatınızı kontrol edin.

 • Ne yazık ki burada bir Home Kit setine ve bunu da internete bağlayacak özel teknolojileri satın almaya gerek var. Ancak ben bunu pek desteklemiyorum. Ne kadar uzaktan ütüyü prizde mi bıraktım acaba sorusuna hızlı bir çözüm gibi gözüksede ilerleyen teknoloji nedeni ile Akıllı Evlere girebilecek bir hack olayından hep korkuyorum.

Yardım Çağrısı

Dünyanın neresinde olursanız olun, yan düğmeyi basılı tuttuğunuzda SOS özelliği otomatik olarak yerel acil servisleri arar. SOS ayrıca, acil durum kişilerinize hızla bir uyarı mesajı da gönderebilir.

 • Bu özelliğin eklenmesi mucize olmuş. Ben saati ilk aldığımda böyle bir özelliğin olup olmadığını merak etmiştim. Özellikle motor kullanıcısı olan biri olarak böyle bir özelliğin hayat kurtaracağı çok noktasının olduğunu düşünüyorum.

Mac’inizin Kilidini Açın

Apple Watch’unuz kolunuzdayken, Mac’iniz yakınlarda olduğunuzu algılar ve oturumunuzu otomatik olarak açar. Yani siz uyandırdığınız anda Mac’iniz her zaman kullanıma hazır olur.

 • Şimdi bu özellik için yine bir Apple marka bağımlısı olmanız gerekir. Son zamanlarda bende bu yolda ilerliyorum. Özellikle Apple Watch + iPhone + iPad + Mac + Klavye / Mouse + TV yi hep birlikte kullanmaya başladığım bu zamanlarda şifresiz bir şekilde Mac’i kullanabilecek olmak güzel.

Tüm bu yazımızda watchOS 3 ile ne gibi yenilikleri hayatınıza kattığını özetlemeye çalıştık. Şimdi artık onu kullanma zamanı. Keyifli günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here