7 Nisan 2015 salı günü düzenlenen Webrazzi Mobile 2015 panelde Dünya’da ve Türkiye’de mobil trendler ile ilgili bir çok söyleşi ve istatistiklere yer verildi. Türkiye’nin önde gelen firmalarının kurucuları, CEO’ları ve Direktörlerinin katıldığı panelde birbirinden seçkin E-Ticaret ve Pazarlama yöneticisini bir arada görmek mümkündü.

BKM EKPRESS

Bankalar arası kart merkezi (BKM Ekpress) CEO’su Soner CANKO ile başlayan panelde önemli verilere yer verildi. Türkiye’nin mobil konusunda Dünya ile aynı hızda hatta biraz daha hızlı ilerlediğine değinen Canko mobilde en çok alışveriş yapılan günün artık PAZAR günü olduğunu, mobil kullanımının akşam 16:00 dan itibaren artmaya ve gece 00:00 da en yüksek kullanım düzeyine geldiği gibi konularda bilgiler verdi.

Mobil15-Webrazzi-Soner-Canko-Fotograf

2010 yılından bugüne kadar Dünya üzerinde en çok bankacılık alanında gelişme gösteren Türkiye %57 lik kullanım oranı ile en çok bankacılık işlemine sahip olan ülke konumuna geldi.

Son olarak mobilden yapılan alışveriş oranlarına dikkat çeken Canko, 2015 de şu ana kadar toplam yapılan alışverişlerin %17’sinin mobilden gerçekleştiği bilgisini verdi.

INSIDER

Türkiye’de E-Ticarete farklı bir bakış açısı kazandıran site içi segment ve big data konularında son zamanlarda öne çıkan bir diğer isim INSIDER’da bu sene webrazzi’de yerine aldı. Özellikle sitelerin dışarıdan aldıkları trafikleri çok iyi değerlendirmeleri konusunda çalışmalar yapan Insider mobil alandaki gelişmeleri de yakından takip ediyor.

2755

Panelde söz alan Insider kurucu ortaklarından Arda KÖTERİN mobil trendler ve Big Data konularında ayrıntılı bilgi verdi. Özellikle E-Ticaret yapmak amacı ile App üreten firmaların uygulamaları ile kullanıcıların gözünde nasıl bir yol izledikleri ve yapılan yanlışlıklar nedeni ile bir çok kullanıcının uygulamayı bir hafta içinde sildiğine ayrıca bir daha açmadığına değinen Köterin, benzer çalışmaları kendi uygulamalarını entegre ettikleri sistemlerde nasıl daha kullanılır hale getirdiklerini anlattı.

Panelin öğleden sonraki konuşmacıları arasında en çok dikkat çeken iki isimler ise BiTaksi kurucu ortağı ve Ceo’su Nazım Sulur ve Spotify Türkiye Satış Direktörü Ergül Civi oldu.

BiTAKSİ

BiTaksi bildiğiniz gibi son dönemlerde özellikle büyük illerde taksi kullanımını teşvik eden ve kredi kartı ödemesi ile hem yolcuya hem de taksiciye kolaylıklar sağlayan en iyi sistemlerden biri. Sulur yaptıkları etkinlikler ile taksiciler arasında bir comminity kurduklarını mangal partileri ile taksicileri bir arada tuttuklarını anlatırken bir diğer yandan da farklı illerde olmak istemediklerinin altını çizdi.

Mart 2013’te mobil uygulamalarını kullanıma sunan Bitaksi, şu ana kadar 11 bin kayıtlı sürücüye ulaşmış ve BiTaksi uygulamaları 1.15 milyon kez indirilmiş. Ayda 200 binin üzerinde yolcu taşıyan BiTaksi, Nazım Salur’un paylaştığı rakamlara göre organik olarak her ay yüzde 10-15 büyüme (yolculuk sayısı) gösteriyor.

Bitaksi-Nazim-Salur

Bunun nedeni olarak belirli nüfus yoğunluğuna sahip olmayan illerde kullanımın çok fazla olmadığını tespit ettiklerini söyleyen Sulur yine getirdikleri yıldız sistemleri ile taksicilerin belirli bir puan kazanarak sistemde kendilerini en kaliteli taksici yapmak için çaba gösterdiklerini iletti.

SPOTIFY

BirTaksi sonrasında gözler her zaman olduğu gibi Türkiye’de de meşhur olmaya başlayan ünlü müzik servisi Spotify’a çevrildi. Sahnedeki yerini  alan Ergül CİVİ eğlenceli bir giriş yaparak spotify’ın küçük bir reklamını yaptı. 3 milyondan fazla kullanıcının kayıtlı olarak spotify üzerinden müzik dinlediğini anlatan Civi, önümüzdeki günlerde yeni bir reklam modeli ile kullanıcılara hem gerçekten reklamı ulaştıracaklarını hem de reklam verenleri memnun edecek yeni bir reklam modeli sunacaklarını belirtti. Civi modelin ücretsiz modeli kullanan müşterilerin reklamı görmeleri ve reklamı izlemeleri durumunda 30 dk boyunca ücretli kullanıcılar ile aynı özellikleri kullanabilecekleri bir yapıda olduğu anlattı.

webrazzi-mobil-2015

Gün içinde spotify kullanan kullanıcıların çok ilginç istatistiklerini veren Civi, özellikle sabah saat 4:00 da bebekler için yaptıkları rahatlatma müziklerinin Anneler tarafından bebeklere dinletildiği gibi bilgileri verdi. Sizde spotify datalarını görmek isterseniz buna benzer istatistikleri aşağıdaki linklerden görebilirsiniz.

Ülkenizde Neler Dinleniyor, Trendler Neler görmek için TIKLAYIN

Demografik ve Top datalar ile ilgili Sportify Charts bilgileri için TIKLAYIN

ONEDIO

Sosyal içerik platformu Onedio, aylık ortalama 17 milyon tekil ziyaretçisiyle deyim yerindeyse tam bir trafik canavarı ve bunu büyük ölçüde paylaşım odaklı içerikler hazırlamasındaki başarısına borçlu. Başta Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal ağların kullanımında da mobil öncelikli hale geliyor. Peki bu içerik tüketimini nasıl etkiliyor? Onedio kurucusu ve CEO’su Kaan Kayabalı‘nın Webrazzi’15’te katıldığı İçerik Tüketiminde İlk Ekran Mobil oturumunda paylaştığı veriler, içerik tüketiminin ne ölçüde mobilleştiğini gösteriyor.

onedio

Güncel verilerine göre, Onedio’nun aylık ortalama 60 milyon ziyaretçisi 170 milyon adet içerik tüketiyor, bunların 20 milyonunu videolar, 80 milyonunu liste, galeri gibi içerikler oluşturuyor. Üretim tarafında ise, Onedio’nun in-house oluşturduğu günlük 80-90 adet içerik bulunuyor. Kayabalı Kullanıcılardan gelen içeriklerle birlikte günlük ortalama 200-300 adet içerik yayınlayan Onedio’nun aylık 7-10 bin adet içerik yayınladığı söyledi.

FitWell

İş hayatıyla birlikte spordan uzaklaştığını ve bunun sonucunda bel ve boyun rahatsızlıkları geçirdiğini anlatarak başlayan Barış Özaydınlı, spora dönüşüyle birlikte FitWell’in kuruluş sürecinin başladığını söyledi. Giyilebilir cihazları çok sevdiğini ve hemen hepsini satın alarak test ettiğini söyleyen Özaydınlı FitWell’in temel kıvılcımlarının o aşamada aklına geldiğini söyledi.

fitwell-baris-ozaydinli

Bugün online ve mobil platformlarda birçok sağlık uygulamasının ve giyilebilir cihazın olduğunu ancak kullanıcıların bunlardan bir süre sonra sıkılıp kullanmaya bıraktığını vurgulayan Özaydınlı, bunun temel sebebinin de bu cihazların ve uygulamaların kullanıcılara göre özelleşememesi ve kişisel tavsiye verememeleri olduğunu belirtti.

FitWell en kısa tanımıyla mobil bir cep koçu. İlk başta kullanıcıların davranışları analiz ediliyor ve hedef belirlemelerine yardımcı olunuyor. Belirlenen hedeflerden sonra uygulama hayal ettiğiniz vücuda ve sonuca ulaştırmak için motive edip kişisel tavsiyeler ve geri bildirimlerde bulunuyor. Tavsiyeler ve geri bildirimlerin arasında kişiye özel beslenme programları ve egzersizler yer alıyor. Bu özellikleriyle FitWell dünyadaki en gelişmiş örneklerden bir tanesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here