Hem zamanınızı optimize etmek hem de ihtiyaçlarınızı en sağlıklısına indirgemek için yurt dışına giderken yanınıza mutlaka almanız ve almamanız gerekenler listesini açıklayacağım.

Bir ülkeden, özellikle de Türkiye’den başka bir ülkeye arkanızda alışkanlıklarınızı, saatlerinizi ya da kalbinizi bırakıp gitmeniz gerekirse yani uzun süreli ama geçici bir gitme zorunluluğu yaşarsanız, işte yanınıza almanız ve almamanız gerekenler.

 

  • Yurt dışına giderken öncelikle uçuş öncesi çılgın alışverişler yapıp, dünya markalarından kullandığımız alışkanlıklarımızı yurt dışında bulamayacağımız hissine kapılıp bavulumuzu 8 katına çıkarmak gerekmediğini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Good news: Dışarda da Max Factor var! Buna ek olarak tabii ki kendi ülkenize ait özel bir marka kullanıyor ve ondan vazgeçemiyorsanız, ikinci bir emre kadar lütfen stok yapın! Havasından mıdır suyundan mı bilinmez insan yurt dışına gidince stoklarını daha hızlı tüketiyor. Bilgilerinize.
  • Özellikle kullandığınız iç çamaşırlarınız ve benzer kıyafetlerinizi ülkenizde kullanma sıklığından daha fazla kullanacak ve daha hızlı periyotta yıkayacak olacağınız bilgisini vererek, normalde sahip olduğunuz adetlerden biraz daha fazlasını yanınıza almanızda fayda var. Bu durumda özellikle müslüman ülke vatandaşlarının taharet musluğu alışkanlığından bahsetmeme gerek yok sanıyorum? Dışarda böyle bir durum yaşamayacak ve sürekli duşa gireceksiniz ya da bu diyardan gideceksiniz.
  • Gitmeden önce mutlaka sıklıkla kullandığınız ve tüketim ürünü olan malzemelerin fiyat aralığına internetten bakmak sadece 5 dakika. Bunu yaparak ya gelmeden önce yaptığınız gereksiz alışverişten kurtulur ya da çıkacağınız ülkede fazla para vermekten kurtulursunuz. Yani 5 dakikalık araştırma ya zamanınızdan kar ettirir ya da paranızdan. Win win.

Yurt Dışına Giderken

  • Yurt dışına giderken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri. Fişler için dönüştürücü. Ülkeden ülkeye değişim gösteren priz girişleri, sarj edilemeyen telefonlara, süs malzemesi olarak kenarda duracak saç düzleştiricilerine engel olacak. Mutlaka tekno marketlerden dönüştürücü almayı, uçağa binerken dahil (Çünkü indiğiniz anda telefonunuzu sarj etmeniz gerekebilir, bilgisayarınızı sarj etmeniz gerekebilir. Tamam saçınızı acilen düzleştirmeniz o kadar da gerekmeyebilir.) el çantanızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz.
  • Yurt dışına giderken gitme sebebinize ve yaşam tarzınıza göre değişmekle birlikte- bir çanta dolusu kitabınızı almanıza gerek olmadığını üzülerek belirtmek isterim. Birinci sebebi hali hazırda yurt dışına gidiyorsunuz, kitap okuyacaksanız da kültürel havayı kapabilmek için kitabı oranın dilinde okumak fayda sağlamakta iken ikinci ve üzücü sebebi, evet keşfedeyim derken biraz kitap okumayı ihmal ediyorsunuz. Ya da farklı bir durumu da özlediğiniz, o kalbinizi bıraktığınız insanla konuşmayı 10 seferin 9 unda o kitaba tercih edeceksiniz.
  • Temizlik anlayışınıza göre elbette değişir ancak bu sadece adedini değiştirecek olmakla birlikte, ıslak mendil, almanız gerekenlerin başında geliyor. Uçaktan indikten sonra üstünüze kusan çocuk için de demiyorum, orada başkaları yardımcı olabilir. Ama gittiğiniz her mekan öncelikle temizliğinden emin olamayacağınız bir mekan olacaktır. Çünkü annenizden ya da o güzel mis kokulu sıcak yatağınızdan çıktınız. Burada en son kim ne yaptı bilmeyeceksiniz. Islak mendil doğru karar, bu yüzden onu bavuldan çıkarmayın! Yeterince yer açtık.
  • Son olarak, gidiyorsanız yanınıza o çok özleyeceğiniz en önemli şeyi almayı unutmayın! En çok ona ihtiyacınız olacak.

 

İyi Yolculuklar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here